Минув рік, відколи на тимчасовій основі став чинним указ президента США стосовно міграційної політики. Документ спрощував процес депортування іноземців, котрі без законних підстав знаходилися у Сполучених Штатах.

Зміни торкнулися, переважно, тих нелегалів, які уже були засуджені. Закономірно, американська влада вбачає в них найбільшу небезпеку. Одначе, як зясувалося невдовзі, міграційні зміни стали відчутні і для тих мігрантів, які приїхали не так давно, але нелегально живуть і працюють у США.

Тепер, не маючи в країні легального статусу, мігранти потрапляють під приціл депортації за будь-які, навіть дріб’язкові порушення, які їх «висвічують». Як-от невелике навіть перевищення швидкості на дорозі чи інше порушення.

 

Навіть не будучи внесеними до чинних законів, які й так нелояльні до мігрантів, повноваження правоохоронців розширилися. Так, кожний коп може не просто затримати, але й арештувати нелегала.

Чи не єдина програма, якої дуже частково торкнулися неприємні нововведення, це захист нелегальним мігрантам, які приїхали до країни з батьками. Розпочата президентом Обамою, ця система має захищати близько 750 тис. осіб. Натомість у Трампа переконані, що дорослі, з якими діти нелегально потрапляють до США, мають нести суворе покарання.

Невдовзі після представлених змін, новації Трампа були призупинені федеральним судом у Сіетлі.

І ось, вже у 2018-му, Трамп завдав нового удару по мігрантах – представив Конгресу нову концепцію міграційних змін. Серед іншого, приміром, річна квота для біженців буде знижена до 45 000. І навіть при цьому, у Білому домі послідовники цих реформ називають завищеною без обґрунтування (!) цифру у сорок п’ять тисяч, пропонуючи натомість втричі меншу квоту (радник президента С. Міллер).

В рамках програми прийому біженців, яка надає статус тимчасового захисту, для збереження наявних квот більше не приймають заявки з Нікараґуа, Гаїті та Сальвадору, щоб подовжити прийом сирійців з територій, охоплених війною.

Крім того, наприкінці 2017 року США відмовилися від участі в Глобальній угоді про міграцію Організації Об’єднаних Націй, до якої долучилися за президентства Обами. На сьогодні Білий дім заявляє, що принципи угоди не співпадають з нинішньою політикою Штатів.

 

Іміграційна реформа – загроза для українців?

На разі, міграційні реформи Трампа ніяк не відбилися на видачі американських віз для туристів в Україні. Але не варто жити надіями – заклики до таких обмежень теж лунають в оточенні Трампа.

Слід сказати, що і стосовно легальної міграції з України до США, алгоритм не зазнав істотних змін. Як можна судити з усіх подій, найперше пресинг Трампа націлений на виявлення і депортації нелегальних мігрантів і тих, хто порушує чинне законодавство у цій сфері.

Якщо ви або ваші рідні уже маєте законний статус у США, вам нічого не загрожує.

Разом з тим, загальний відсоток відмов американських консульських установ українцям невпинно зростає.

Так само і реальна загроза припинення лотереї «Зелена карта» розіб’є надії мільйонів українців на американське життя. З півтора мільйона українців (а це більше 3% населення України), які щороку подають документи на Green Card, удача посміхається 6-7 тисячам українських громадян. Відміна лотереї може позбавити таких непевних надій багатьох, але найбільш завзяті зможуть розглянути конкретніші шляхи до своєї American Dream.

А от найбільш болюче вдарить по українцях обмеження стосовно возз’єднаних родин у США. На думку Трампа, небезпеку становить право новоспеченого громадянина перевезти жити до країни своїх родичів, кількість і близькість яких раніше не обмежувалася в законодавстві. Згідно міграційного плану президента, громадянин США зможе запросити до себе жити дітей або чоловіка/дружину. Батьки, брати, сестри й інші родичі, на жаль, втрачають цю можливість.

Важко щось сказати і про тих, хто нині проживає у США на підставі виграної Green Card, але ще не має громадянства. Яким чином триватиме цей процес, ніде на разі не можна прослідкувати.

Все стане більш зрозумілим лише після того, як ці зміни голосуватиме Конгрес. А поки у різних куточках світу тисячі людей тривожно очікують новин стосовно міграційних змін по-американськи.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here