Хоча більшість з нас сприймають гроші лиш як засіб розрахунку, а світ потрохи переходить на електронні гроші, у боротьбі за увагу до себе паперові гроші стають все більш креативними.

Ми знайшли п’ятірку банкнот з різних куточків світу, які вам захочеться мати в своїй колекції, навіть якщо ви не нумізмат!

№1. Швейцарські франки

Уже давно, ще під завісу ХХ сторіччя, Нацбанк Швейцарії дозволив собі інноваційний крок – купюри змінили не лише дизайн, а й… орієнтацію! Так швейцарські франки стали вертикальними! З них, таких дивних і кольорових, поглядають на нас портрети культурних діячів архітектора, композитора, художниці, скульптора, письменника і культуролога.

І це ще не все! Виявляється, уважним оком на звороті помітна також їх біографія!

Крім того, що виглядають вони, як міні-шедеври мистецтва, це досі одна з найбільш надійних валют світу!

№2. Брікстонський фунт – лімітед!

Брікстонський фунт, випущений майже 8 років тому в одному з районів Лондона, став відповіддю місцевих ентузіастів на світову кризу. Він і нині в обігу, але тільки в конкретному районі. «Героями» банкнот стали Девід Боуї, Олів Морріс, Джеймс Лавлок, Луол Денг та інші знаменитості родом звідти.
Хоча цей фунт приймається рівно до британського фунта, колекціонерам його відпускають дорожче у півтора-два рази.

Приміром, за червонець із Д. Боуї доведеться викласти до двадцяти звичайних фунтів (враховуючи поштові витрати).

№3. Піксельна крона, якої ще немає

Цього року в Норвегії друкується нова партія крон, початково обраною була морська тематика. Однак, найдоречнішою з презентованих визнали серію піксельних макетів.

Що більший номінал купюри, то крупнішим буде «зерно» орнаменту.

На банкнотах збережуть традиційні маяк, дракар, хвилі. До офіційного випуску на дизайн зможе вплинути хіба система захисту.

№4. Техно-долари із Канади

Першою серед країн із «високотехнологічним» кешем стала Канада. У 2013 році Банк держави випустив серію банкнот з поліпропілену і поліолефіну, підкресленою зображеннями з історії канадського технічного прогресу – космічні досягнення, трансконтинентальна залізниця, технологічні й військові здобутки.

Купюра просто таки кричить про інноваційність, водночас скромно натякаючи – мене годі підробити!

Незмінні зв’язки зі старою Європою видає портрет британської королеви Єлизавети ІІ на «лиці» банкнот.

 

№ 5. Бути… триліонером!

Нереальне число – трильйон – навіть уявити собі складно, не те щоб так одразу написати його чи порахувати нулі. І хоча українцям «пощастило» у 90-х побути мільйонерами, але до трильйона нам, на щастя, далеко…

Тому заповітний трильйон найкраще отримати з Зімбабве і прикрасити ним свою боністичну колекцію!

За 35 років своєї незалежності лише одного року інфляція в Зімбабве не досягла 10%. Влада так «рятувала» народ новими й новими банкнотами, що у 2008-му число на місцевих грошах отримало 23 нулі!.. Щоправда, ці нулі – це мабуть, єдина особливість грошей, на яких замість визначних діячів держави зображені… камені.