Упродовж минулого року польське управління соцстрахування (ZUS) здійснило видачу більш як шістсот тисяч (!) свідоцтв типу «А1». Згідно таких документів польські компанії можуть відряджати за кордон своїх працівників.
Відомо також, що саме українцям та білорусам дісталося 97% таких свідоцтв. Даними Управління поділилося Польське радіо.

Згідно отриманих відомостей, трійка міст-лідерів за видачею свідоцтва А1 виглядає так: Краків (бл.44000), Варшава (~40000) та Ґданськ (28000).

В Управлінні соцстраху Польщі не заперечують відтоку власних громадян на роботу до інших європейських країн. Управління вважає даний документ необхідним засобом для роботи на території Євросоюзу, сфера дії свідоцтва включає також Європейський економічний простір та навіть Швейцарію.

По суті, А1 означає, що його власник, навіть працюючи за кордоном, користується тільки вітчизняними (польськими) положеннями відносно соц.страхування. Це, насамперед, пересторога від подвійного оподаткування. Це значне полегшення для польських громадян, які працевлаштувалися за кордоном (але на європейському просторі) – вони можуть не сплачувати завищені податки, а лишень польські внески.

Для українців наявність такого механізму корисна тим, що таке ж свідоцтво може видаватися й іноземцям (читай заробітчанам з України чи Білорусі), яких польська фірма офіційно взяла на роботу і направляє працювати в інші європейські країни.

Згідно даних, оприлюднених ZUS, польські компанії впродовж 2018 року надали можливість працювати в Європі, поза межами Польщі, на підставі свідоцтва А1, більш як 27 тисячам іноземців. Серед них – близько 3 тисяч білорусів і аж 23 тисячі українських заробітчан.

Звісно, не менш цікавою є географія таких закордонних відряджень польських працівників. Це заможні країни Європейського союзу, де дійсно можна заробити суттєвішу винагороду праці. Закономірно, більше половини припало на Німеччину, далі – Франція з 11,5%, поряд Бельгія та Нідерланди (6-7%), і успішна Швеція з показником 5,5%.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here