Польський PESEL – ідентифікаційний номер особи, що надає доступ до ряду сервісів і значною мірою полегшує бюрократичні моменти в цій країні. Задля полегшення обліку іноземців у Польщі процедуру його одержання значно спростили. Станом на сьогодні для цього потрібно мати лише місце проживання, візу та паспорт.

Що ж таке PESEL

PESEL поєднує у собі реєстраційний номер фізичної особи та номер соціального стархування. Грубо кажучи, це електронна система обліку населення.

Вона використовується для того, щоб збирати базову інформацію про іноземних громадян чи поляків у країні. Це визначення їх адміністративно-правового статусу та ідентичність.

PESEL практично є  відповідником ідентифікаційного номеру в Україні, він складається з 11 символів.

У Польщі цей код можна використати майже у всіх сферах життя держави, зокрема при:

  • оформленні офіційних документів;
  • подачі документів на навчання, наприклад, до вишів;
  • оформленні соціального чи медичного страхування;
  • пошуку роботи через агентства з працевлаштування, що часто не можуть внести іноземців до бази без цього номера;
  • реєстрації приватним підприємцем чи відкритті власної фірми.

 Яка процедура отримання PESEL у Польщі

Починаючи з 1 січня 2018 року для оформлення PESEL іноземному громадянину потрібна лише прописка в Польщі. Якщо ви плануєте перебувати на території цієї країни понад 30 днів, оформити її обов’язково. PESEL отримується разом із реєстрацією, яку ви оформили.

Прописатися за певною адресою, відповідно до місця проживання, можна через інтернет, а також в управлінні міста чи гміни.

Проте можуть оформити реєстрацію онлайн можуть не всі, а лише громадяни ЄС, Швейцарії, громадяни держав Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) і члени їх сімей сімей.Ці люди повинні зареєструватися протягом перших 30-ти днів свого перебування в Польщі, за умови якщо планують бути там терміном більше 3-ох місяців.

Всі інші іноземці мають можливість оформити приписку та отримати Pesel лише в управлінні. Разом із цим, якщо вони хочуть перебувати в Польщі більше місяця, то пройти реєстрацію повинні протягом чотирьох днів із моменту в’їзду в країну.

Як отримати прописку і PESEL в управлінні

Якщо іноземець хоче бути в Польщі постійно, то для отримання прописки та PESEL в муніципальному управлінні, він має підготувати:

  • Заявку на постійне проживання;
  • документ, що підтверджує його право проживання в будинку чи квартирі (договір оренди, рішення суду, адміністративне рішення, витяг із реєстру нерухомості).

Якщо цих документів у немає, то потрібно принести документи, які надає власник квартири/будинку, де ви живете. Це має бути підтвердження права власності на житло.

Крім цього, громадяни ЄС, ЄАВТ або Швейцарії підтвердити свою особу і громадянство. А члени їхніх сімей повинні принести посвідчення особи та підтвердження, що вони належать до сім’ї громадянина цих країн.

Всі інші іноземці, окрім громадян ЄС, ЄАВТ або Швейцарії, повинні мати закордонний паспорт і підготувати карту побиту чи рішення про надання:

  • Дозволу постійно проживати на території Польщі;
  • дозволу на проживання довготермінового резидента ЄС;
  • статусу біженця, згоди на перебування з гуманітарних причин або на толерований побут.

Для отримання PESEL, що складається з 11-ти цифр, достатньо зареєструвати місце проживання. Ця послуга безкоштовна, але видача довідки про реєстрацію коштуватиме 17 злотих.

Коли всі подані документи будуть в нормі, то прописку та PESEL можна отримати одразу.

Іноземець може не з’явитися особисто в управління міста чи гміни. За нього це може зробити представник. Дітям до 13 років та недієздатним особам прописку і PESEL дозволено робити батькам, їхнім законним чи фактичним опікунам.

Оформлення прописки і видача PESEL іноземцю, який планує тимчасово перебувати у Польщі відбувається не так. Триває більше 30-ти днів, але з майбутнім поверненням додому.

Інші категорії іноземців повинні принести майже такий пакет документів, як при оформленні прописки при постійному перебуванні в країні. Та серед особистих документів повинен бути тільки закордонний паспорт та віза.

Якщо перетнули кордон в рамках безвізового режиму, то крім посвідчення особи, потрібно принести один з таких документів:

карту побиту;

згоду на побут толерований;

– дозвіл на постійне, тимчасове проживання чи проживання довготермінового резидента ЄС;

– рішення надання статусу біженця чи згоди на перебування з гуманітарних міркувань.

Також ці документи повинні необхідні іноземцям, які перебувають у  Польщі на підставі штампу-підтвердження подання документів для отримання дозволу проживання,

Якщо ви маєте прописку, то для оформлення PESEL потрібно тільки звернутися з нею у відповідне територіальне управління міста чи гміни.

Вакансії в Польщі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here