Новина 1.

Днями польський президент Анджей Дуда підписав новий закон, згідно котрого іноземні громадяни держав, що не є членами Європейського Союзу, матимуть змогу отримати документ на тимчасовий побут у Польщі.

Умова – перенесення до Польщі підприємства, на якому такі особи працевлаштовані. Тобто, закон вносить зміни на пільгових умовах для іноземних громадян, що не є громадянами ЄС, і хочуть перенести власний бізнес (а отже, й підприємство) на територію Польщі. Інформацію поширили цього тижня на Польському Радіо.

Аналітики вбачають зв’язок таких змін із тенденціями щодо браку трудових ресурсів у країні, і бажанням привабити до Польщі нові підприємства, що мало би зміцнювати вітчизняну економіку.

Відповідно до норм даного закону, для тих, хто працює на керівних посадах і кваліфікованих спеціалістів надання польського тимчасового побуту буде можливим аж до трьох років. Стосовно працівників, які перебувають у перенесених компаніях на стажуванні – тимчасовий побут становитиме до одного року. У законі йдеться: по завершенні відповідного терміну іноземні громадяни можуть отримати дозвіл на подальше перебування у Польщі (на інших підставах) або покинути країну.

Слід зазначити, що закон започатковує додаткову вимогу для отримання дозволу на перебування у Польщі: особи, які просять про надання побуту, мають продемонструвати знання польської мови на середньому рівні (орієнтовно – В1). Така норма закону не розповсюджується на осіб, народжених у Польщі, та дітей до 16 років.

 

Новина 2.

Ще одна добра новина з Польщі. Уже цього тижня, від 21 грудня, країна змінює Порядок отримання карти поляка. Про підписання відповідного нормативного документу повідомили у прес-службі польського Президента наприкінці минулого тижня.

Зміни в законодавстві говорять: особи, які надалі будуть звертатися по надання їм карти поляка, відтепер не повинні доводити власні кревні зв’язки. За законом, тепер буде достатньо буде підтвердити, що родичі претендента на картку поляка були поляками.

У законі також надається уточнення про те, що на отримання документа не матимуть права нащадки мешканців і громадян т. зв. Другої Річ Посполитої (кордони якої в теперішній Україні пролягали 1918-1939 рр. по р. Збруч), якщо такі родичі не були поляками. Закон розширює підтримку держави власникам карти поляка, зокрема – можливості дотування при придбанні житла.

Ще один плюс: якщо ви маєте (чи отримуєте) карту поляка, ваші родичі зможуть отримати дозвіл на проживання в Польщі. Членам сім’ї власника карти поляка в подальшому може бути надано державою певне соцзабезпечення.

З усіх цих новин випливає – у кожному разі, потенційна кількість осіб, які мають право просити дозволи на проживання в сусідній Польщі, зросте у наступному році.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін на початку грудня повідомив про мільйон українців у Польщі, за оцінками нашого МЗС. Також міністр назвав роботу українців у Польщі вкладом в польську економіку.

 

Новина 3.

Українці справді затребувані на польському ринку праці, який зараз переживає попит на рекордному рівні для Європи – 45% (максимум за останні 6 років – до 40%). Офіційний рівень безробіття в Польщі найнижчий за 26 років – бл.6,6%.

Польська економіка зростає упродовж поточного десятиліття, а з нею – і заробітні плати офіційного характеру. Дослідження польського ринку праці показали, що найбільш відчутне зростання у сегменті некваліфікованої праці. На сьогодні саме в ньому задіяні близько 70% українських заробітчан.

Середня зарплата українців у Польщі, які працюють переважно фізично, складає 2100 польських злотих на місяць (нетто – за мінусом всіх витрат). Тоді як середня зарплата загалом у Польщі перевищила 4500 злотих наприкінці 2017 року.

Впродовж останніх 6 місяців заробітна плата українців у Польщі виросла на 20-30%. У той же час поляки у жовтні стали заробляти лише на 7,4 % більше, ніж минулого року.

Та навіть попри це дефіцит робочих місць зростає тисячами. Тому, як твердять аналітики, слід чекати зростання зарплат і для українців, які займають все більше вакантних місць у різних галузях. Зростання зарплат українців у Польщі склало від 20% до 30% за останні пів року. У 2018 році експерти прогнозують подальше зростання, адже майже половина роботодавців планують підвищити зарплати працівникам.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here