Цьогоріч Німеччина розпочала довгоочікуваний процес: реформуватимуть міграційне законодавство. Наприкінці грудня німецькі урядовці прийняли зміни в законі, що вирішать проблеми із зайнятістю і наповнять німецький ринок праці негромадянами Євросоюзу.

Неабияку цікавість виявляють до цього прості українці, тоді як в Україні і навіть Польщі влада не на жарт насторожилася. Не дивно: середня платня в Німеччині навіть чистими складає 2 тис. євро на місяць і вище, при рекордно низькому безробітті кількість вакансій тільки зростає – нечувана перспектива для зайнятості!

Переговори стосовно змін до міграційної політики точилися упродовж року. Тим часом польська асоціація роботодавців встигла підрахувати, що близько півмільйона українських заробітчан лише з Польщі готові одразу вирушити на німецькі заробітки. Це близько 25% всіх українців у Польщі, що зменшить ріст ВВП Польщі аж на 30%.

За результатом опитування, більше половини українських заробітчан в Польщі готові без вагань мігрувати на роботу до Німеччини. Біженцем ставати не потрібно. Німеччина визнаватиме тимчасових трудових мігрантів.

Насправді ж німці запропонують вакансії негромадянам ЄС не так скоро, та й не всім. Закон передбачає ряд критеріїв для неєвропейських заробітчан.

Особливо гостро питання мігрантів постало в Німеччині 3-4 роки тому. Поки весь Євросоюз потерпав від навали мігрантів, німцям дісталося чи не найбільше – запитів статусу біженця у 2015-му нарахували більш як 850 тис.! Слід зазначити, що під «шумок» біженців зі Сходу подавалися також і мешканці нині мирного, але незаможного балканського регіону.

Тому прихований мотив багатьох нерезидентів – саме трудова міграція, бажання заробляти, як німці. Виходячи з цього, у 2019 році німецьким урядом схвалено і передано до Бундестагу 2 законопроекти: один інтегруватиме у ринок праці мігрантів, що не отримали статус біженця, та поїхати з країни не можуть. Інший закон – для негромадян ЄС, які працюватимуть за контрактом з підтвердженою кваліфікацією, або знаючи мову на достатньому рівні (В-2), отримають право на пошук роботи чи проф-тех.навчання в Німеччині на півроку.

За 2 роки законопроекти удосконалили, там немає норм про квоти чи пунктову систему. За оцінками німецьких експертів, нововведення лібералізує можливості працювати в Німеччині власникам технічного фаху, робітничих професій. Звісно, тих, яких потребує ринок праці.

Разом з тим, це не означає зелене світло для українців зокрема.

Нові правила прості на перший погляд: трудовий договір на основі підтвердженого Німеччиною рівня кваліфікації – і працюйте собі. Але слід врахувати – в країні діє непроста система освіти, за якою другий рівень фахових умінь працівник фірми отримує на базі проф-технічного закладу. Таке можливо тільки в Німеччині. Таким чином, доступними для нас можуть виявитися далеко не всі спеціальності з указаних в законі.

Також слід врахувати, що дія нових законів почнеться лише 2020-го року.

Особливі умови – для кого це?

Поки Польща непокоїться, що у 2020 році півмільйона мігрантів рине за Одер одразу ж по прийнятті законів, стримані німці переконують: це пропозиція не для всіх. Щасливі власники відповідних професій, готові підтвердити кваліфікацію згідно нового закону, справді зможуть мати дозвіл на проживання і працевлаштування в країні. Але охочих уже зараз попереджають, що це буде далеко не безкоштовно. До роботи за фахом у реаліях Німеччини треба бути готовим не лише професійно, а й матеріально: побут, можливі додаткові навчання, витрати на оформлення дозволів – все це доведеться оплатити ще до того, як почнете працювати на омріяній роботі за дві тисячі євро і більше.

Статистика говорить, що десять років тому в Німеччину прибули тільки 16 тисяч осіб з необхідною кваліфікацією поза меж ЄС. За 8 років, у 2017-му, їх кількість збільшилася – 38 тисяч.

Німецькі урядовці переконані, що ажіотажу не буде, і щорічна цифра зросте максимум на 15 тисяч кваліфікованих трудових мігрантів-негромадян ЄС.

mid adult architect holding blueprints and smiling. Copy space

Тим часом українці активно цікавляться новинами з Берліна.
Наші експерти вивчили для вас цей процес. Негромадянам ЄС відкриють для роботи 3 сфери: догляд за перестарілими, будівельні проекти та IT-сферу. Вже сьогодні кожний шостий українець в Німеччині займається будівництвом. 2019 рік відкрив працевлаштування доглядальниць для літніх німців. Українці вже сьогодні бронюють ці вакансії.

 

Чи втратить Польща українських трудових мігрантів?

Сьогодні польські урядовці переймаються тим, що можуть невдовзі втратити саме кваліфікованих працівників, які оберуть Німеччину. А це означає зниження якісного складу трудових ресурсів, а відтак і вигод, які Польща отримує від працевлаштування нерезидентів.Уже зараз ясно, що очікувана структура вакансій у Німеччині істотно відрізняється від польської. На противагу Німеччині з вимогою рівня німецької В2, знання мови Польща вимагає доволі рідко, як і високу кваліфікацію. Більше цінується уже наявний досвід роботи, працездатність і трудова дисципліна. Тобто більшість тих, хто уже працює в Польщі, не зможе претендувати на вакансії в Німеччині. Тому експерти більш схильні прогнозувати відтік кадрів з України, ніж масовий переїзд наших заробітчан з Польщі на німецькі вакансії.

На сьогодні ставлення Польщі до трудових мігрантів часто виглядає подвійно: вони вкрай необхідні ринку праці, але держава не прагне до статусу «дружньої до мігранта», радше з політичних міркувань. Є чимало свідчень про бюрократичні зволікання з боку польських офіційних структур з дозволами та документами. Але їх видають уже, в реальному часі, поки німецькі зміни тільки починають ухвалювати.

Тому наші співгромадяни масово обирають польські заробітки через можливість виїзду на короткі строки, майже 80 % працюють у Польщі не більше 6 місяців. Ця робота легальна і не на постійній основі, не треба вкладати у це кошти.

Для власників безвізу також важливо, що Польща дозволяє подаватися на побут навіть під кінець законного періоду в країні. А ще тут легко оформити іноземцю працевлаштування за спрощеною процедурою.

На користь польських роботодавців і той факт, що за умови переїзду в іншу країну (приміром, з постійної роботи і побуту в Польщі – до Німеччини) міграційну історію обнулять. Це означає, що шлях багатьох українців до отримання статусу резидента чи громадянина буде анульовано і доведеться починати з самого початку. Тож для польських заробітчан «зі стажем» краще буде залишатися на усталеному місці праці.

За матеріалами порталу «Ровесник»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here