Вступна кампанія до вищиз навчальних закладів саме в розпалі. І українські студенти все частіше обирають європейські виші. Де навчатися престижно, а де – фінансово вигідно, і чи може бути одна країна в обох категоріях?
Розповідаємо в частині 1 нашої статті…

(Не) з ЄС
Загальних правил та норм прийнятих на європейському рівні немає. Тому кожна держава Європи сама вирішує, чи стягувати плату зі студентів. Єдина законодавча вимога: студенти з країн, які входять до ЄС, при вступі до вишу повинні автоматично прирівнюватись до статусу місцевих пожирачів граніту науки. Тобто, якщо, для прикладу, в Іспанії зі студентів іспанців жодні оплати не стягують, то якщо студенти італійці, німці чи з інших країн ЄС, стягувати з них оплату – не можуть.
Натомість студенти з-поза меж Європейського Союзу та, власне, українці – зовсім інша категорія, про яку варто говорити окремо.

Нововведення в Німеччині
У цій країні система вищої освіти періодично трішки змінюється. Наприклад, від початку навчального 2017/2018 року зміни прийшли на південний-захід країни. Там, на території федеральної землі Баден-Вютемберг ввели плату за навчання для студентів із країн без членства ЄС. Раніше семестр для іноземців там коштував приблизно півтори тисячі євро. Зараз над платою для іноземців задумались і в Північній Рейн-Вестфалії – землі на заході Федеративної Республіки Німеччина.

Франція 

У французьких вишах, незалежно від походження студента, стягують лише мінімальний семестровий збір. Для студентів бакалаврату й магістратури це коштує трішки більше 200€ на рік, майбутні інженери платять близько 600€, а для учасників освітніх програм PhD коштує це задоволення 400€.

У контексті освіти Франція славиться не лише давніми архітектурою та історією вишів. Ще вона входить до п’ятірки країн з найбільшою кількістю іноземців у своїх вишах.

Люксембург

Ми звикли говорити про цю невелику країну лише те, що там податковий рай. Проте заощадити свої кошти тут можуть навіть студенти. Навчання в Люксембурзі – безкоштовне для всіх за більшістю навчальних програм. Однак, гроші вже ж будуть потрібні: у Люксембурзі діє обов`язковий реєстраційний внесок у розмірі 100 євро, його студенти платять ВНЗ раз на семестр.
Так, це та країна, де вчитися дійсно недорого, навіть по мірках українських зарплат. Але не потрібно одразу змушувати своїх дітей зубрити «люксибурзьку» мову. У цій країні лише один єдиний державний університет, який має всього три факультети.

Данія
Це своєрідний магніт європейських студентів. Якби стало відомо, що існує велетенський магніт, який притягує європейських студентів, то науковці точно б шукали десь у Данії. Проте магнітом для молодих людей у цій країні є вища освіта. Тут переплітаються високі стандарти освіти й відсутність плати за неї – це основний, хоч і дуже простий, секрет популярності вишів Данії серед європейських абітурієнтів.
Але, на жаль, для студентів із країн з-поза ЄС не все так гладко. З кожного іноземця народженого не в Європі стягується плата, її розмір може сягати і 16 тисяч євро на рік.
Винятками є лише студенти, що мають посвідку на проживання в Данії. До країн Європи з найбільшою ціною вищої освіти також належать Швеція та Великобританія, навчання в них може коштувати 20 тисяч євро і вище.

 

Нідерланди

Ще одна зі списку країн Європи, де ціну освіти вважають високою навіть самі Європейці. Нідерландці, платять тут за навчання щорічно близько 2000 євро. Для студентів із країн з-за межами ЄС, внесок за навчання в державному виші може коливатися від 5 тисяч до 25 тисяч євро на рік.

Швейцарія

У порівнянні зі всіма згаданими раніше державами, освіта Швейцарії здається цілком доступною. Для іноземців народжених за межами Європейського Союзу навчання буде тут коштувати від 750 до 3500 євро за півріччя обраної навчальної програми університету. Ще тут є реєстраційний внесок, який поширений у країнах Європи, тут він становить 50-80 євро з людини.

 Частину 2 цього матеріалу ми вже дописуємо, шукайте її вже скоро за цим посиланням:  Освіта в Європі. Ціни навчання у ВНЗ Євросоюзу (ч.2).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here