Навчальний рік добіг кінця, і абітурієнти активно готуються до вступу. Зараз у тренді – не тільки вибір хорошого вишу: молодь часто задумується над зміною міста і навіть країни.

У Європейський бік поглядають все більше випускників. Тож сьогодні – про навчання у Німеччині.

Для багатьох іноземних абітурієнтів, зокрема й українців, обов’язковою умовою вступу до німецького вишу часто є підготовчий коледж.

Studienkolleg – так у Німеччині називають коледж підготовки до вишу, який практично є підготовчими курсами для початку успішного здобуття освіти в Європі. Такі коледжі існують по всій ФРН і вони створені для допомоги іноземним вступникам. У них вчаться абітурієнти, які закінчили школу за межами ЄС, але вирішили вступати до вишу в Німеччині.

У першу чергу, в Studienkolleg працюють над покращенням знання мови майбутніх студентів і допомагають їм зрозуміти, як влаштована німецька система освіти. Ще там покращують і структурують знання з профільних предметів до рівня, який потрібен для легкого старту навчання. Відвідування Studienkolleg необхідне для вступу, коли шкільний атестат не відповідає за всіма параметрами німецьким атестатам зрілості (Abitur).

 

Кого можуть взяти до коледжу

Українські абітурієнти можуть  напряму вступати  в коледж, якщо їх шкільний атестат виданий у 2012-му або пізніше. Подивитися, до чого прирівнюється ваш шкільний атестат у Німеччині, можна у відкритій базі даних Anabin.

Якщо ви вже навчалися протягом декількох років чи взагалі отримали диплом ВНЗ на батьківщині, то можете спробувати вступати до німецького вишу напряму. У таких випадках відвідування коледжу за власним бажанням без потреби – не дозволяється.

Як шукати свій Studienkolleg

Установи, що готують людей вступати до вишу, є на території більшості федеральних земель Німеччини.  Проте ви не зможете їх знайти в кожному місті, а про наявність коледжів у кожному університеті  на території ФРН навіть ніхто не говорить.  Проте наразі в Німеччині функціонує близько 30-ти таких установ – цієї кількості цілком достатньо для всіх іноземних абітурієнтів Німеччини.

Увесь список коледжів можна переглянути тут: http://www.studienkollegs.de/Kontaktdaten.html

Німецькі Studienkolleg функціонують при університетах і вищих школах.  Перед подачею документів до них, потрібно чітко вирішити для себе, яким бачите майбутнє місце навчання. Це важливо, оскільки після проходження курсу коледжу на базі вищої школи, ви зможете вступати  тільки до інших вищих шкіл. Якщо ж закінчите коледж при університеті – цих обмежень не буде.

Подавати документи до університету в Берліні, а вступати до коледжу, для прикладу, в Гейльберзі не дозволяють. Але й не обов’язково після підготовчих курсів вступати саме в той ВНЗ, до якого прикріплений ваш Studienkolleg.

 

Скільки коштує навчання

Значна частина коледжів є державними, проте також  у німеччині існують приватні підготовчі заклади освіти. Ще в Північному Рейні-Вестфалії є два коледжі від церковних організацій, які так само працюють за державною ліцензією.

Навчання в Studienkolleg, без деталей, можна назвати безкоштовним: кожен студент сплачує лише семестровий внесок від 100 до 150 євро. Навіть у Баден-Вюртемберзі, де в університеті для студентів з-поза території ЄС семестр коштує 1500 євро.  Але бувають і винятки, як наприклад підготовчі курси Дрезденського технічного університету – за два семестри там доводиться платити приблизно 5 тисяч євро.

Житло та харчування в будь-якому коледжі  країни студенти оплачують самі.

Підготовчі курси із профілем

Навчання в коледжі триває два семестри. Абітурієнтів тут ділять за курсами, які формують зваживши на обрані ними спеціальності, а також врахувавши спеціальність, яку вони вивчали на батьківщині. У програмі кожного з курсів гарантовано є вивчення двох мов: англійської та німецької.  Детальне вивчення всіх  інших предметів  вже залежить від обраного профілю.

«Т-курси» – основа знань студентів технічних спеціальностей, хіміків, фізиків і математиків.

«W-курси» – це загальна підготовка в області економіки.

«М-курси» – готують майбутніх біологів, медиків, фармацевтичні спеціальності – основними предметами для абітурієнтів тут математика, фізика, хімія, біологія та інформатика.

Літери «S» і «G» позначають курси для тих, хто вивчає мови та гуманітарні науки – тут для бажаючих доступні курси історії, соціології, літератури, а також іноземних мов – німецької та англійської.

До речі, мова викладання й навчання в цих коледжах за правилами – виключно німецька. Це неможливо змінити, навіть, якщо згодом навчання в омріяному вами університеті буде для вас повністю англомовним. Логічна та обов’язкова вимога до абітурієнтів – знання німецької, принаймні, рівня В1 .

Вступ до Studienkolleg

Першочерговим є вибір вишу в Німеччині, де хотів би навчатися абітурієнт. Документи потрібно подавати безпосередньо в приймальню ВНЗ або ж службі, яка обробляє заявки вступників-іноземців – Uni-Assist. Та важливо знати, звертатись до служби обробки заявок варто лише тоді, коли просять звернутися саме туди на офіційному сайті омріяного ВНЗ.

Вступника одразу приймають до університету або направляють до певного коледжу – це залежить від кількості часу, яку він вже провчився на батьківщині. Після 1-2 років навчання в українському виші, спрямування освітнього процесу та його план будуть напряму залежати від того, які предмети абітурієнт вчив раніше.

Якщо вступник отримав припис на навчання в коледжі – це ще не все. Після цього потрібно буде складати вступні тести – німецька мова та один із профільних предметів (приміром, математика). Щоб переконатися у своїй підготовці, варто пройти пробні тести, які ВНЗ переважно розміщують на своїх сайтах. Головне випробування на абітурієнтів чекає після закінчення навчального року в коледжі – випускні іспити з німецької та профільних предметів (Feststellungsprüfung або FSP).  Після успішного складання кожного з них, абітурієнт щасливий і зарахований до університету. Теоретично, правила вступних іспитів дозволяють здавати їх екстерном, без відвідування коледжу. Можливість заощадити майже рік не може не вабити, але на практиці зробити це дуже важко або й взагалі нереально.

Набирають абітурієнтів у коледжі двічі на рік – літній і зимовий семестри.  Терміни подачі документів до університетів і коледжів переважно відмінні, тому варто дізнаватися точну інформацію на офіційних сайтах. Терміни подачі документів переважно закінчуються у квітні-травні для зимового семестру та жовтні-листопаді для літнього.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here